Karolina Cygonek

Karolina Cygonek
vocal

Z zawodu dziennikarka, z pasji podróżniczka. Śpiewa głównie w klimatach blues-rockowych, ale od zawsze zafascynowana muzyką klasyczną, jazzem, rhythm and bluesem, funkiem i transem, transem, psychodelicznym transem.

W 2007, 2008 i 2014 roku została uznana przez czytelników kwartalnika „Twój Blues” za najlepszą wokalistkę bluesową w Polsce. Sześciokrotnie, w 2007, 2009, 2010, 2012, 2013 i 2014 roku, zajmowała tę pozycję w dorocznej ankiecie ogólnopolskiego forum internetowego Okolice Bluesa.

Od kilku lat uczestniczka Koncertów Świątecznych i koncertów po Rawie Blues w chorzowskiej Leśniczówce, a także Festiwalu Bies Czad Blues.

Chętnie bierze udział w najróżniejszych jam sessions, podczas których potrafi być nieobliczalna. Uwielbia łączyć style i brzmienia.

Z zespołem Tomi Blues Kapela (TBK), którego trzon stanowił Tomasz Miturski (gitara), Artur Hołuszko (mandolina) i Zbigniew Zagóra (perkusja), od jesieni 2005 r. Karolina występowała na najważniejszych imprezach bluesowych w kraju, w tym dwukrotnie na dużej scenie katowickiego Spodka na Festiwalu Rawa Blues, Jimiway Blues Festival w Ostrowie Wielkopolskim, Jesieni z Bluesem w Białymstoku, Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Laubie Pełnej Bluesa oraz Śląskim Brzmieniu w Chorzowie i wielu innych.

Od marca 2010 r. w zmienionym składzie zespół TBK zaczął grać pod nazwą Karolina Cygonek Band.

Przed udziałem w projekcie TBK Karolina śpiewała w funk-rockowej grupie Black Volga. W drugiej połowie 2003 r. dołączyła do powstałej w grudniu 2002 r. kapeli o nazwie CAB2P (Cygonek, Andrade, Buczkowski, Poniatowski, Puławski). Funk-rockowa stylistyka od samego początku zdominowała twórczość zespołu. Grupa nagrała płytę demo z pięcioma piosenkami: Suspense, Iowa, Mountain, Somebody i Hey Hey. Powstały również nowe utwory – Hoochie Coochie, Woman i Loving You – nagrane w ramach nagrody za wygranie w 2004 r. Festiwalu Rockowe Ogródki w Płocku.

Karolina współpracowała ze Śląską Grupą Bluesową przy realizacji płyty i koncertów „Kolory Bluesa” oraz koncertu „In Memoriam”, z Romanem „Pazurem” Wojciechowskim przy płycie „Kurza Twarz” oraz koncercie Noc Przebojów-Hity Światowej Muzyki na Festiwalu Gwiazd, z Nocną Zmianą Bluesa, zespołem Jacka Jagusia J.J. Band przy realizacji płyty „Blues”, Antonim Krupą i Jarosławem Śmietaną przy płycie „Amela”, z formacją jump-bluesową Banaszak And The Best, zespołem Ash’n’becher, a także z Kaniolami z Around The Blues przy ich płycie „Future Memories”.

Od jesieni 2011 r. na stałe w składzie The Jan Gałach Band.

Z Marcinem Skuczem i Filipem Jurczyszynem tworzy grupę The Yell, która czerpie z klimatu vintage muzyki bluesowej i rockowej lat 70., sięga również po grunge, brzmienia folkowe, tak bliskowschodnie, jak i północnoamerykańskie.